Základní škola Manětín je prostřednictvím Střední školy Kralovice

účastníkem projektu

„Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Plzeňském kraji“

Registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.00/44.0002

Datum zahájení projektu:                                                  01. 09. 2013

Ukončení realizace:                                                            30. 06. 2015

Cíl projektu:   Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na základních a středních školách v Plzeňském kraji.

Projekt se zaměřuje na investiční a metodickou podporu technického a přírodovědného vzdělávání středních a základních škol v Plzeňském kraji. Je do něj zapojeno 18 středních a 70 základních škol.

Součástí projektových aktivit je i zapojení žáků základních škol  s cílem podporovat zájem o techniku a přírodní vědy a tím ovlivňovat jejich profesní orientaci do těchto oblastí. V neposlední řadě projekt podpoří i rozvoj odborné spolupráce mezi pedagogy zúčastněných škol.

Další zapojené základní školy v SŠ Kralovice:

Masarykova základní škola a mateřská škola v Žihli, příspěvková organizace

Základní škola Kozojedy, příspěvková organizace

Základní škola praktická Kralovice, příspěvková organizace

Cíle projektu týkající se základní školy jsou naplňovány těmito klíčovými aktivitami (KA):

B1a - KA11 – sdílení učeben, laboratoří SŠ pro povinnou výuku žáků ZŠ v oblasti technického a přírodovědného vzdělávání:

• pro čtyři zapojené ZŠ celodenní výukové akce rozdělené do přírodovědné učebny a dílen odborného výcviku s využitím nově pořízeného vybavení

B1b - KA12 - celoroční, pravidelně se opakující volnočasové aktivity pro žáky ZŠ v oblasti technického a přírodovědného vzdělávání:

• organizace dvou zájmových kroužků pro žáky čtyř zapojených ZŠ – kroužek Přírodní vědy hrou a kroužek Pracovní vyučování

B1c - KA13 – programy vzájemného učení, kde žáci SŠ připravují a realizují pro žáky ZŠ vzdělávací aktivity zaměřené na přírodovědné a technické vzdělávání:

• žáci SŠ připraví a zrealizují praktická cvičení v přírodovědné učebně a v dílnách odborného výcviku pro žáky čtyř zapojených ZŠ

B1d - KA14 – spolupráce ZŠ a SŠ se zaměstnavateli v rámci komunitního vývoje:

• setkání žáků naší SŠ a čtyř zapojených ZŠ s představiteli firem formou exkurzí a workshopů (výběr firem na základě spolupráce s Regionální hospodářskou komorou Plzeňského kraje)

B1e - KA15 – využití výstupů vzniklých v rámci IPo a IPn na podporu badatelsky orientovaného vzdělávání s přírodovědným a technickým zaměřením:

• využijeme výstupy projektů: Ukažte to dětem, Komunikace vědy, Badatelé, Vědě a výzkumu vstříc
  • implementace výstupů těchto projektů do klíčových aktivit KA11, KA12, KA13, KA14 a do ŠVP všech zapojených škol (naší SŠ a čtyř ZŠ)

Po dobu udržitelnosti projektu bude probíhat povinná výuka žáků ZŠ s využitím výstupů tohoto projektu podle ŠVP včetně implementovaných prvků KA15. Dále bude probíhat každý školní rok realizace minimálně jedné volnočasové aktivity.