ZŠSS Manětín

Je druhým minipodnikem (fiktivní firmou) zapojeným do projektu s názvem „Podpora podnikatelských znalostí žáků ZŠ“, vyhlášeného Regionální hospodářskou komorou Plzeňského kraje.

Jsme zaměřeni na stavební činnost, provádíme zejména rekonstrukce a modernizace objektů (exteriérů i interiérů), venkovní úpravy pozemků včetně návrhů a realizací hřišť.  Dále na základě nájemní smlouvy provozuje penzion. Naše firma se jmenuje ZŠSS Manětín (Základoškolská stavební společnost). Ve firmě pracuje 11 osob z různých tříd (6., 8., 9.). Ze šesté třídy - Karolína Smutná, Vojtěch Čejka, Amelie Girodová, Jaroslav Hruška, Vojtěch Maršán. Z osmé třídy - Markéta Cimlerová, Petra Čejková, Monika Jírová, Martina Moulová. Z deváté třídy - Tomáš Vobořil a Jan Vrba. Tomáš Vobořil a Jan Vrba tvoří sdružení fyzických osob a zaměstnávají na základě uzavřených dohod o provedení práce nás všechny ostatní.

Máme za sebou spoustu práce. Nejdříve jsme se museli naučit, co všechno podnikání obnáší. A co vše je třeba udělat, než firma vznikne. Museli jsme se rozhodnout pro právní formu našeho minipodniku a zvolili jsme společenství fyzických osob. Dále pak jsme si rozdělili funkce a učili se dělat návrhy, rozpočty, obchodovat a s tím souvisí i např. psaní obchodních dopisů, objednávek, vystavovat faktury a vést knihu příjmů a výdajů atd. V průběhu dalších konzultací tvoříme i propagační materiály, spolupracujeme s jinými „minipodniky“ a založili jsme si vlastní webové stránky, které postupně naplňujeme informacemi a zakázkami. Katka Holotová nás naučila pracovat v programu Sketchup, v němž si modelujeme jednotlivé zakázky (3D, půdorysy …).  Také jsme pozvali na besedu odborníka z praxe - pana Josefa Benedíka, který podniká v oblasti stavebnictví.

A konečně jsme se dostali k vlastní činnosti naší stavební firmy. Zrekonstruovali jsme část penzionu (dva pokoje, společenskou místnost), u penzionu vybudovali kolnu na ukládání kol). Dále jsme navrhli a zařídili interiéry pro meditační místnost, knihovnu, sborovnu a budeme navrhovat klubovnu pro děti. Vytvořili jsme i několik návrhů hřišť, jedno hřiště i budujeme. Dále pronajímáme právě námi zrekonstruovaný penzion.

Nyní se také připravujeme na květnový veletrh minipodniků, kterým celoroční projekt vyvrcholí. Na tuto akci vytváříme prezentaci naší stavební firmy, jejího podnikatelského plánu, činnosti. Vytváříme i propagační materiály (vizitky, letáky).

Snad se nám podaří uspět mezi ostatními minipodniky.

Za ZŠSS Manětín
Monika Jírová a Martina Moulová